Najlepšie Montessori zošity pre deti od 2-5 rokov

Napísal Nina 17.06.2019 0 Komentár(e) Tipy zo sveta kníh a hračiek,

Najlepšie Montessori zošity pre deti 2 - 5 rokov.
 

Montessori metóda výchovy je v posledných rokoch veľmi obľúbená a vo výchove detí rezonuje čím ďalej tým viac. Ako je to u vás?

Cieľom tohoto článku je pomôcť vám vybrať pre Vaše deti vhodné pracovné zošity. Momentálne to môže byť naozaj ťažké, keďže ponuka na trhu je naozaj široká. A najmä nie každý správny montessori zošit má v názve slovo Montessori. A naopak mnohé zošity, ktoré sa tým pýšia, ním v skutočnosti nie sú.

 

 

Na úvod si povedzme, čo robí pracovný zošit Montessori zošitom. Najdôležitejšie, musí byť prehľadné a v zobrazovaní čistý a jasný. Ďalej by mal zobrazovať iba reálne predmety a veci, ktoré sú bežné okolo nás. Je vynikajúce, keď sú aktivity v zošite zamerané na rôzne zmysly, napríklad zrak, aj hmat, v niektorom prípade, pri skúmaní prírody aj sluch a čuch.

 

Nechajme dieťa v zošite listovať, vyberať si strany, čo by chcelo robiť. Ak chce najprv vyplniť všetky spájacie úlohy, tak mu to dovoľte. Ak chce úlohy striedať, tak prosím. Zadania bývajú veľakrát jednoduché, krátke, výstižné. Niekedy treba iba niečo zaškrtnúť, ukázať prstom, pomenovať. Neznamená teda, že čím obiahlejšia úloha, tým lepšia. Ani nie je pravidlo, že čím viac dieťa zaplní stranu, tým lepšie. Nechajte mu proste voľnosť. 

 

1. Montessori zošity pre najmenších.

 

Najlepší zošit pre tento malý vek je žial vypredaný a je ním zošit Úlohy pre najmenšie deti. Ak niekde túto knihu uvidíte, tak určite neváhajte a skočte po nej. Je určená na prezeranie, čitanie a hru s deťmi. Úlohy slúžia na rozšírenie slovnej zásoby, na rozvoj myslenia, pamäti a zmyslových schopností.

 

   

Druhou možnosťou pre najmenšie deti sú Náučné kartičky. Jedná sa vždy o 15 rozťahovacích kariet, ktoré sú schované v praktickej krabičke. Zábavným spôsobom rozvíjajú slovnú zásobu, učia deti napríklad abecedu, čísla. Kartičky sú obojstranné a nabádajú deti napríklad spočítať veci na obrázku alebo porovnať horný a spodný obrázok a pomenovať zobrazený protiklad. V edícii vyšli Zvieratá, Protiklady, Čísla a Abeceda.

 

 

2. Montessori zošity pre školkárov.

 

Prvou vynikajúcou dvojicou zošitov, vhodnou pre vek škôlkára, je táto. Oba zošity sú relatívne hrubé, v mäkkej väzbe a obsahujú iba čiernobiele obrázky.

 

 

Montessori aktivity pre deti je plná rôznych aktivít. Formou hry sa v nej deti naučia lepšie porozumieť svetu okolo nás. Zošit obsahuje jednoduché aktivity, ktoré dávajú predovšetkým dôraz na prácu s prírodnými materiálmi, čo je pre Montessori výchovu príznačné. Úlohy majú u dieťatka rozvíjať tvorivosť a samostatnosť. Dieťa sa v zošite dozvie veľa o prírode, o rastlinách, o zvieratách na rôznych kontinentoch, zábavným spôsobom, veľakrát aj za pomoci pokusov.

 

 

 

 

Druhým zošitom je Môj zošit Montessori. Kniha je šikovne rozdelená na 5 častí a každá je zameraná na niečo iné. Tvary, Písmená a zvuky, Čísla, Práca s rukami, Príroda a zemepis. Úlohy obsahujú rôzne grafomotorické cvičenia (obťahovanie čiary, vyfarbovanie, doplnenie obrázku), úlohy spojené s vystrihovaním, úlohy na počítanie, aj písanie. 

Aktivity sú inšpirované Montessori metódou, umožnia deťom spoznávať okolitý svet vlastnými silami. Kniha pripraví deti na písanie, čítanie aj počítanie.

 

 

Ďalšou zaujímavou dvojicou sú zošity, ktoré sprevádzajú dve postavičky, Baltazár a Pepino, ktoré si deti určite obľubia.

Veľký, väčší, najväčší zošit o prírode - Montessori je zameraný na prírodu. Jedným z jeho cieľov je naučiť deti milovať prírodu, zvieratá, rastlinky, mať oči neustále otvorené a vnímať všetko okolo seba. Obsahuje viac ako 150 aktivít, ktoré zahŕňajú kreslenie, maľovanie, strihanie, poznávanie stromov, listov, kvetov, pozorovanie hmyzu, vtákov, rastlín v priebehu štyroch ročných období. Zošit obsahuje aj spoločenskú hru, pexeso a aj voľné strany na herbár.

 

 

Veľký, väčší, najväčší zošit aktivity je postavený na podobnom princípe ako predchádzajúci zošit, akurát nie je zameraný len na prírodu. Tento zošit je ešte hrubší a obsahuje viac ako 200 aktivít. Nachádzajú sa v ňom aktivity na poznávanie sveta, prírody, zemepisu, času a priestoru, tvarov, prípravy na písanie, zoznámenie sa s písmenami a číslicami, počítanie. Zošit má naozaj široký záber a bude verným priateľom  vášho dieťaťa. 

 

 

Okrem zošitov môžeme deťom ponúknuť na učenie aj tieto kartičky. Ich spracovanie sa riadilo princípom Montessori metódy a materiály sú členené tak, aby s nimi vedelo dieťa pracovať samostatne aj bez pomoci dospelého. Krabička Montessori Svet úspechov Čísla obsahuje 9 puzzle kartičiek, ktoré pomôžu dieťaťu spoznať čísla 1 až 9 a najmä uvedomiť si ich samotný tvar. Krabička Montessori Svet úspechov Tvary obsahuje 15 kartičiek, na ktorých je viac ako 50 geometrických tvarov určených na hranie.

 

 

 

Zaujímavou pomôckou na učenie čísel alebo abecedy sú kartičky Moje prvé Montessori karty 123 a Moje prvé Montessori karty ABC. Na každej karte je vyobrazený realistický obrázok, ktorý znázorňuje počet alebo objekt začínajúci na dané písmenko. Z druhej strany je návod ako číslo, či písané písmenko napísať. Deti po ňom prechádzajú prstom alebo ceruzkou a lepšie si tak uvedomia jeho tvar. Karty sú skvelým pomocníkom do batoha, na cesty a čakanie u doktora, či v reštaurácii. Táto pomôcka spadá do pedagogiky Montessori vďaka názornosti a zapojenia.

 

 

Ak hľadáte na učenie čísel niečo skôr hmatové, do ruky, tak vynikajúcou pomôckou sú Montessori - Hmatové čísla Edu Fun. Sada obsahuje kartičky a drevené čísla na priradenie. Čísla majú navyše v strede vyhĺbenú drážku, po ktorej dieťa môže prechádzať dreveným perom, ktoré je súčasťou balenia.

 

 

3. Montessori zošity pre predškolákov

 

Nasledovné dva zošity sú zamerané viac konkrétnejšie.

 

Počítame s Montessori obsahuje viac ako 100 cvičení so stúpajúcou náročnosťou na rozvíjanie matematického myslenia u detí. Aktivity sú spojené s triedením, zoraďovaním a usporadúvaním farieb, kontrastov, rozmerov a tvarov. To všetko v spojení s číslami a základným počítaním. Zošit dokonca obsahuje aj materiál na vystrihovanie: počítacie paličky, perlové spony, materiál na vlastnoručné zhotovenie trojrozmerných čísel. Naozaj veľká všehochuť, čo sa čísel a počítania týka. Na prvú orientáciu v čase je zase vynikajúce Môj album Montessori čas. Obsahuje kalendár, kruhovú schému dňa a kruhovú schému ročných období. Deti vďaka nemu lepšie pochopia členenie času a celého cyklu, ktorý sa neustále opakuje.

 

 

Na rozvoj školskej zrelosti u deti v predprimárnom vzdelaní sú zamerané pracovné zošity Kuliferdo. Sú tenké, ľahko ich zoberiete do tašky na návštevu alebo ich využijete aj doma. Spolu ich je 8 a každý rozvíja a precvičuje dieťa v niečom inom. Zrakové vnímanie, grafomotorika, rozvoj myslenia, predmatematické predstavy, orientácia, sluchové vnímanie, pozornosť. V našej ponuke nájdete aj celú sadu 8 zošitov.

 

 

4. Montessori zošity s nálepkami

 

Samostatnou kapitolou sú zošity s nálepkami. Ak chcete taký, ktorý spĺňa princípy Montessori výchovy, tak siahnite po zošite, ktorý zobrazuje realistické zvieratká. Úlohy sú písané zreteľne, tak aby ich dieťaťko vedelo pochopiť samé. Ich vyplnenie býva jednoduché, pár minútové. A nezabúdajte nechať deti v zošitoch listovať samé a objavovať okolitý svet v ľubovoľnom poradí.

Ak hľadáte zošit so zvieratkami, tak siahnite po jednom z týchto. Domáci miláčikovia, Mláďatá alebo Džungla. Každý zo zošitov obsahuje pár úloh a viac ako 250 znovupoužiteľných samolepiek.   

 

 

Zošity Moja prvá kniha o lesných zvieratkách a Moja prvá kniha o domácich zvieratkách sú tiež o zvieratách ale obsahujú úlohy rôzneho charakteru. Deti v nich kreslia, spájajú, vystrihujú, aj nalepujú samolepky, ktoré zošit obsahuje. Objavujú tak svet zvierat pútavo a zábavne.

 

 

Vynikajúcim samolepkovým zošitom je Human Body Sticker Book. Táto kniha je zameraná na ľudské telo a jeho tajomstvá. Je krásne graficky spracovaná, obsahuje realistické ilustrácie a fotky, množstvo informácií, ktoré pohltia aj vás. A samozrejme viac ako 130 nálepiek, za pomoci ktorých je spoznávanie ľudského tela oveľa zábavnejšie. 

 

"Povedz mi to a ja to zabudnem, ukáž mi to a ja si zapamätám, nechaj ma to urobiť a ja to pochopím."

Napíšte komentár