Informujeme vás, že na tejto stránke používame súbory cookies a iné technológie pre správne fungovanie a zlepšenie chodu stránky, jej zabezpečenie, poskytovanie funkcií sociálnych sietí, prispôsobenie obsahu a reklám používateľom a analýzu návštevnosti a správania používateľov.

Zo zákulisia vzniku Magnetickej knihy Vianoce

Napísal Nina 13.10.2020 0 Komentár(e) Najčítanejšie,Tipy zo sveta kníh a hračiek,

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou a konečne môžeme držať v rukách náš vysnívaný produkt! Magnetickú knihu, ktorej sme venovali stovky hodín nášho času, veľakrát v šialené nočné a víkendové časy, ale stálo to za to!

Veríme, že si knihu zamilujete rovnako ako ju ľúbime my. Už teraz vám veľmi pekne ďakujeme za dôveru a za vaše prvé objednávky.

 

Ešte skôr, ako sa kniha dostane do rúk aj vám, by sme vám radi poodhalili zákulisie jej tvorby. Ak vás to zaujíma, pohodlne sa usaďte a čítajte ďalej :).

 

 

ŠIALENÝ NÁPAD VYDAŤ KNIHU

Myšlienka na tvorbu vianočnej magnetickej knihy sa zrodila už pred 2 rokmi. V Lenkinej hlave ♥. Radi pozorujeme vaše záujmy ako zákazníkov, samy máme deti a vidíme, aké sú ich aktuálne potreby a aké trendy vládnu na trhu. Vo vianočnej sezóne nám veľmi chýbal produkt, ktorý by bol hravý a zároveň deťom predstavoval slovenské a české zvyky, ktoré sa dejú v zime a cez Vianoce. Typické detské aktivity. A tak sme sa na to dali!

 

Skončili sa Vianoce 2019 a my sme sa definitívne rozhodli, že rok 2020 bude ten pravý. V januári sa nám tak začali Vianoce opäť :). Vedeli sme, čo približne chceme, ale vzhľad knihy lietal v oblakoch. Aj naše predstavy boli rôznorodé. Niekde sme ale začať museli. Nastal čas, dať prvé nápady dokopy. 

 

Prvý krok, ktorý sme spravili, bol náš vlastný interný návrh. Vedeli sme, že scény budú 4. Po praktickej stránke sme potrebovali, aby sa magnetky ukladali na jeden podklad, preto sme sa na začiaku rozhodovali, či spravíme knihu čisto vianočnú, s podkladom v interiéri alebo zimno vianočnú s pokladom exteriéru. Ako vidno vo výsledku, vyhrala tá druhá možnosť :).

 

Všetky 4 scény, ako ich môžete vidieť, sme vymysleli my v tíme Babyknihy. Detailne sme vypracovali zadanie pre každú scénu, s popisom, čo by v nej malo jednoznačne byť, ako by mala byť približne rozložená a aký "feeling" by sa ňou mal niesť.

 

"Takže zadanie by bolo. A čo ďalej?"

 

AKO VZNIKALI ILUSTRÁCIE

Krok 2 bol nájsť niekoho, kto nám návrhy pretaví do skutočnosti a scény zilustruje. Našu predstavu od začiatku dokonale spĺňala obľúbená ilustrátorka Edita Hajdu, ktorej tvorbu určite poznáte z obrázkov detských knižiek. Jej ilustrácie nám boli blízke a presne tak sme si v duchu idealizovali tie naše. Oslovili sme ju tak trošku s malou dušičkou, či by sa dala aj na takúto neobvyklú vec a hlavne v relatívne krátkom čase. Šťastena stála na našej strane a jej akurát vypadol jeden projekt a otvoril sa jej čas na ten náš.

 

"Skákali sme meter dvadsať a tešili sa, že to vyšlo."

 

 

Nasledoval mesačný kolotoč tvorby všetkých scén. Aby ste si nemysleli, že tvorba týchto ilustrácii trvá pár dní :). Bol to čas mnohých mailov, chatov, komentárov (v obľúbené šialené nočné časy, lebo sa ukázalo, že aj ilustrátori radi tvoria v noci ;)). Scény nám Edit nakreslila najprv čiernobiele a až po spoločných úpravách ich dávala do farby. Do ilustrácii krásne zakombinovala rôzne typické slovensko české veci. Všimnite si, že na stromčeku visia salonky, muchotrávka a typické gule. Na trhoch sa predávajú medovníčky, pri psíkovi je kôš s moravskými koláčmi, v pozadí Betlehem. Typické stavanie snehuliaka tiež nemohlo chýbať a ani guľovačka s iglu.

 

"Edit, veľmi pekne ďakujeme, ako ochotne si príjmala naše podnety a návrhy na zmeny."

 

Malá ukážka scén PRED a PO :)).

 

 

LIST JEŽIŠKOVI V KNIHE VOBEC NEMAL BYŤ

Myšlienka na dodatočný darček v rámci magnetickej knihy - t.j. List Ježiškovi - vznikla spontánne, keď sme vytlačené čiernobiele návrhy scén ukázali svojim deťom.

DIEŤA: "Jeej mami, môžem si to vyfarbiť?" 

JA: "Hmm :). Samozrejme..." (a už sa začal v hlave nový myšlienkový pochod :))

 

Z omaľovánky nakoniec vznikol List Ježiškovi, ktorý si deti môžu vymaľovať a nakresliť, resp. napísať Ježiškovi svoje priania. Je to milý bonus, ktorý veríme, že veľmi poteší.

Ak máte doma viac detí, tak máme pre vás malú radu. Potajme ho vopred vytiahnite a skopírujte viackrát, nech sa poteší doma každé dieťatko :).

 

Návrhov na list bolo viacero. Tu je malá ukážka. Nakoniec u nás vyhral ten tretí návrh. Vybrali by ste nejaký iný z nich? Hihi a tiež malá ukážka v akej forme sme kreslili Edit naše občasné predstavy :). Náš náčrt listu ;).

 

 

PREŠVIHLI SME ČAS A PROTOTYP ZAČALI VYRÁBAŤ SO SKLZOM. STÍHAME TO?

Vnútro knihy bolo teda hotové. Bol asi druhý júnový týždeň a vedeli sme, že máme mierny sklz oproti plánu. Áno, aj plán sme mali do bodky prepracovaný. Keď človek vymýšľa vianočný produkt, tak by vznikol veľký problém, keby sa na trh dostal týždeň pred Vianocami. Preto sme museli vopred rátať so všetkým.

Akonáhle boli hotové konečné návrhy scén, začali sme komunikovať s výrobcom o detailoch výroby. Zaslali sme mu podklady, požiadavky a začal sa druhý kolotoč komentovania na strane s ním. Opäť sa ukázalo, akí sme dôslední, detailní a všetko sme chceli mať tip top. Nemyslite si, že sme poslali náš final návrh a nám len potom prišiel vyrobený prototyp :). V rukách sme držali viaceré krabičky, rôzne verzie podkladov, magnetiek, povrchov... Všetko niekoľkokrát konzultovali, skúšali a doslova sa s tým hrali.

 

 

Celý proces bol o to viac "vtipný", že náš Babyknihy tím sa nachádzal väčšinu času v dvoch rôznych štátoch. Polovica v Dánsku, polovica na Slovensku. Nebolo preto bežné, že by sme sa osobne stretávali a robili si brainstorming naživo. Boli to hodiny video callov, chatov, vypisovania, telefonovania, nahrávania video ukážok, keď nám prišli vzorky, posielania detailných fotografii. Ale ani vzdialenosť nebola pre nás prekážkou.

 

15 VERZII TITULNEJ OBÁLKY

Súbežne, ako sme začali nastavovať výrobu, sme sa s grafikom pustili do tvorby obálky magnetickej knihy. Tento krok sme asi trochu podcenili a stanovili si naň menej času, ako sa ukázalo, že bude potrebné. Ale výzvy sú naše a nevzdávali sme sa a navzájom sa povzbudzovali. Komunikácia na všetky strany opäť pracovala na plné obrátky a obálka sa od prvého návrhu rapídne menila. Veď posúďte samy.

 

 

Toto sú dva konečné návrhy, pričom ten pravý je výsledný.  A nezabúdajme, že tu vám ukazuje len prednú stranu obálky. Krabička má predsa aj zadnú stranu :). Tá bola viac informačná, technická a tiež niesla svoje úskalia. So všetkým sme sa ale popasovali.

 

 

Predstavte si. Vonku je 30°C, slniečko hreje a nám došiel prvý prototyp magnetickej knihy. V ušiach nám hrali rolničky a nedočkavo sme otvárali balík s vianočnou knihou. Dokonalé letné Vianoce :).

 

Tak krásne sa na tieto jarné a letné časy spomína :). I keď v niektoré momenty sme sa riadne natrápili. Veľa sme sa naučili, poučili do budúcna, načerpali skúsenosti, popravde určite aj zošediveli. Ale hlavne sme sa pri tvorbe aj veľa zabavili a tešili z každého splneného miľníka :).

 

Veríme, že sa vám, a teda hlavne vašim deťom, bude naša magnetická kniha Vianoce páčiť a do sýtosti sa s ňou, napríklad v časoch adventu, vyhrajú. 

 

Ďakujeme za prečítanie,

Knihu pre vás s láskou vysníval a vytvoril tím Babyknihy ,

Barbora, Lenka, Nina

 

(dievčatá možno poznáte ako blogerky z Fluff blog a Ninnulina blog / Ninnulina číta . A ak nepoznáte, tak sa určite k nim zájdite niekedy inšpirovať :))

 

 

A nebol by to ten správny článok zo zákulisia, keby sme v ňom nedali priestor aj našej ilustrátorke Edit Hajdu :). Trochu sme ju pre vás vyspovedali a čo to vám o knihe prezradí aj ona:

 

BABYKNIHY: "V čom bola práca pri tvorbe magnetickej knihy odlišná od tvorby ilustrácii do detských knižiek? Bola vôbec v niečom iná?"

EDIT HAJDU: "Bolo to iné hlavne po technickej stránke. Mali sme limity, ktoré udávali samotné magnetky. Museli mať čisté hrany, menej detailov, bolo nutnéspraviť jednotlivé dieliky tak, aby navzájom pasovali a ladili spolu. Potrebovali sme vymyslieť postavičky tak, aby deti mohli robiť rôzne kombinácie, aby to bola zábava. Snažila som sa aj napriek nutnosti zachovania jednoduchosti tvarov, vymyslieť nejaké milé a zábavné detaily."

 

BABYKNIHY: "Pri tvorbe ktorej scény si sa najviac "natrápila"? Prečo?"

EDIT HAJDU: " Technicky najzložitejšia bola scéna vianočných trhov. Zahŕňala veľa tradícii, Mikuláša, betlehem, samotné stánky. Podarila sa až na niekoľký krát vyskladať tak, aby tam bolo všetko, na čom nám záležalo. Zároveň ma ale veľmi bavila. Keďže sme sa napríklad snažili, aby ozdoby, ktoré sa na trhoch predávajú oslovili čo najširšie publikum. Zahrnuli sme tam fúkané ozdoby zo skla, tradičné medovníky, luskáčika, škandinávskeho koníka Dala, či gingerbread mana. Doplnila som ich o naše typické ozdoby šišky a hríbika. Presne také, aké si pamätám z môjho detstva."

 

BABYKNIHY: "Ktoré magnetky z knihy sú tvoje najobľúbenejšie?"

EDIT HAJDU: " Mám ich veľa obľúbených, veľmi ťažko sa mi vyberá :). Napríklad niektoré postavičky detí, alebo líška a sovička. A ešte párik starkých, s ktorými sme sa síce tiež trošku natrápili, kým sme im našli tú správnu podobu, ale myslím, že sa podarili :)."

 

 

BABYKNIHY: "Podarilo sa Ti do niektorej zo scén zapracovať nejaký, pre Teba nostalgický, detail z Vianoc?"

EDIT HAJDU: " Je ich tam viac. Či už spomínané vianočné ozdoby, alebo napríklad aj čiapka v tvare macka. Náš prvý syn Adamko sa narodil v novembri a jedna z prvých vecí, ktoré sme mu kúpili, bola kombinéza, ktorá mala kapucňu s uškami. Alebo niektoré deti majú oblečené zimné oblečenie, aké som mala ja a aj môj bratranec a sesternica. A asi v tej dobe všetci :). Na hlavách sme mali kukly a na rukách také obrovské kožené palčiaky."

 

BABYKNIHY: " Dosť sme Ti do práce zasahovali a každý detail komentovali. Sme veľmi vďační za našu vzájomnú kreatívnu spoluprácu :). Je ale niečo, čo si v knihe chcela mať podľa seba a my sme Ti to zmenili? Či už nejakú magnetku, nejaký detail, farebnosť."

EDIT HAJDU: " Myslím, že všetky zmeny, ktoré sa spravili, knihu posunuli a vylepšili :). Keďže bolo všetko výboren dopredu premyslené a vedela som vašu predstavu do detailov, pracovalo sa mi ľahko a s radosťou. Vedeli ste presne, čo chcete, na mne bolo vymyslieť, ako to bude vyzerať a dúfam, že na konečnom výsledku vidieť to nadšenie a energiu, ktoré sme do toho všetci dali."

 

♥♥♥

Napíšte komentár