Informujeme vás, že na tejto stránke používame súbory cookies a iné technológie pre správne fungovanie a zlepšenie chodu stránky, jej zabezpečenie, poskytovanie funkcií sociálnych sietí, prispôsobenie obsahu a reklám používateľom a analýzu návštevnosti a správania používateľov. Pre viac informácií si prečítajte naše Podmienky používania súborov cookies.

Ako kúpiť vláčkodráhu

18.01.2017 0 Komentár(e) Tipy zo sveta kníh a hračiek,

Drevená vláčkodráha je jednou z najčastejších, najuniverzálnejších a hádam aj z najvďačnejších hračiek. Zabavia sa s ňou nielen chlapci, ale tiež dievčatká. 

 

Zabáva, ale aj rozvíja

Drevená vláčiková dráha je vlastne istým spôsobom skladačka. Aby vznikla železnica, jednotlivé koľajnice treba poskladať. Postupným zapájaním ďalších dielikov vznikajú rôzne tvary dráhy a vďaka detskej tvorivosti pribúdajú mestá, letiská či štvrte. A detská fantázia môže začať pracovať na plné obrátky – jazda vlakom, prevážanie cestujúcich a nákladu a zoznamovanie sa s cestnou premávkou je len zlomok toho, čo hra s vláčkodráhou dieťaťu sprostredkuje. 

 

Ako začať budovať svoju zbierku

Na začiatok sa oplatí kúpiť set, aby si boli deti schopné zložiť aspoň základnú dráhu. Úplne najjednoduchšie sety sú osmičkové, ako napríklad tento od Woody, ktorý má most a ten deti fascinuje.

Alebo vidiecka farma má zase výhodu - hraciu podložku, vďaka ktorej dieťa jednoducho zapája rôzne rekvitizity (napr. pole, na ktorom sa dá orať, rieku, cestu a pod.), ktoré výrazne oživujú hru. A ak máte doma chlapca, netreba sa báť zainvestovať do niečoho väčšieho, ako napr. 90dielna dráha s mostom a stanicou. Za vyššou cenou sa skrýva množstvo komponentov ako sú rôzne rozdvojky, mosty a stanice. A okrem vlakov tu jazdia aj autá, ktoré majú tiež svoje cesty a dráhy. Častokrát vychádza značne cenovo výhodnejšie kúpiť dráhu s komponentami, než kúpiť základnú dráhu a komponenty separátne dokupovať.

 

Kompatibilita

Na trhu sú dráhy od viacerých výrobcov. Je vynikajúce, že komponenty všetkých vláčkodráh sú kompatibilné. Či už ide o značky Brio, Woody, Bigjigs, Bino, Vláčik Tomáš drevený alebo Maxim – súčasti všetkých vláčikových dráh sa dajú kombinovať. Pokiaľ ide o železnice od IKEA, tak tie majú plastové spojky, ktoré sa síce dajú použiť aj v kombinácii s inými dráhami, deťom však môže robiť problém pospájať jednotlivé časti, a dokonca ich môžu zlomiť. Najnovšie ponúka vláčikové dráhy aj obchodný reťazec Lidl a tieto komponenty by mali byť taktiež kompatibilné s dráhami iných výrobcov.

 

Kto postaví najdlhší vlak?

Práve toto je úloha, ktorou sa začína hádam každá hra s vláčkodráhou. Deti si pri hre všímajú, či sa vláčiku krútia kolesá. Vedeli ste, že práve koleso je podľa waldorfskej pedagogiky pre malé deti jednou z nazaujímavejších? Preto pri hre nemôžu chýbať samostatné lokomotívy a vagóniky. Tu samozrejme záleží, či deti radšej prepravujú ľudí osobnými vlakmi, náklad nákladnými vlakmi alebo zvieratá. Skôr, či neskôr príde požiadavka na elektrickú lokomotívu. Vtedy môžete zvoliť buď obyčajnú elektrickú lokomotívu, ktorú zapnete a pohybuje sa buď dopredu alebo dozadu, parádnu elektrickú lokomotívu so svetlamiktorá má výhodu, že sa dá prepnúť na mód voľného hrania sa s odblokovanými kolesami alebo lokomotívu na diaľkové ovládanie. No a na záver treba zaobstarať pre vláčiky depo. Ideálnou voľbou je menšie depo, ktoré nezaberie toľko miesta. 

 

Všetko v jednom

Keď vidíte, že dieťa hra s vláčkodráhou nielen baví, ale má natoľko vyvinutú jemnú motoriku, že zvláda skladať koľajnice (bude to okolo 2. roku), je čas dopriať mu ďalšiu výzvu v podobe väčších a komplikovanejších vláčikových setov. Napr. celé mesto od Brio je veľmi interaktívne, dieťa rozvíja a najmä baví. Je zabalené v praktickej škatuli so zipsom. Napriek kombinácii dreva a plastu sú komponenty veľmi kvalitné a trvácne.

Ak chcete zvoliť cenovo dostupnejšiu vláčkodráhu, predstavujeme Vám anglickú firmu Bigjigs, ktorá dokázala skĺbiť výborný pomer ceny a kvality. Vo svojich setoch sprostredkúva kreatívne prvky, ktoré v iných dráhach nenájdete, ako napríklad v tomto vysoký most so žeriavom, kde si deti precvičia jemnú motoriku. V ďalšom sete zase prináša nielen vláčikovú dráhu, ale aj cestný okruh a to spolu v jednom sete.

Vychytávky pre náročnejších

Blížiac sa k trom rokom sa Váš malý strojvedúci výborne orientuje vo svete svojej vláčikovej dráhy. No zároveň ho potešia rôzne vychytávky, s pomocou ktorých si vie železnicu rozšíriť. Vyberte mu niektorú zo staníc, prekladísk či tunelov alebo lodelietadlá či kamiónyA hra sa môže začať!

 

Napíšte komentár