Informujeme vás, že na tejto stránke používame súbory cookies a iné technológie pre správne fungovanie a zlepšenie chodu stránky, jej zabezpečenie, poskytovanie funkcií sociálnych sietí, prispôsobenie obsahu a reklám používateľom a analýzu návštevnosti a správania používateľov. Pre viac informácií si prečítajte naše Podmienky používania súborov cookies.

Ako zabaviť dieťa počas cesty na dovolenku

Napísal Nina_Némethová 27.06.2019 0 Komentár(e) Tipy zo sveta kníh a hračiek,

Leto je tu. A s ním aj čas dovoleniek, ciest na prázdniny, k vode, na stanovačku, k babke na dedinu. Každého čaká niečo iné ale všetky akcie spája jedno. Treba byť trpezlivý a vyčkať, kedy do cieľa tej našej / vašej dovolenky dorazíme. A to pre deti býva niekedy náročné, všakže?  Pripravili sme si preto pre vás niekoľko, takých možno netradičnejších, tipov, ako deti zabaviť počas cesty a doby čakania, nech už idete kamkoľvek.

 


 

Úplne prvú vec, ktorú by sme spomenuli je táto prenosná kniha na kreslenie s kriedami. Perfektná na vyplnenie chvíľ, kedy dieťa musí čakať alebo je pripútané v autosedačke a potrebujete ho zabaviť na jednom mieste. Obsahuje 4 dvojstranny s kriedovým povrchom, na ktoré si deti môžu kresliť s priloženými kriedami. Sú voskovitejšieho charakteru, preto sa z nich vôbec nepráši. Po dokreslení stranu jednoducho pretriete mokrou handričkou a môžete kresliť zase. A neostane žiaden neporiadok :).

 

 

KNIHY

 

Vec, ktorá vám určite nesmie chýbať je kniha. Samozrejme to môže byť akákoľvek obľúbená detská knižka. Ale keďže cestujete na dovolenku, tak môžete zbaliť nejakú tématickú knihu o cestovaní na prázdniny. Aby to bolo deťom bližšie. Skúste danú knihu deťom ukázať prvýkrát až po ceste, nech udrží ich pozornosť čo najdlhšie.

 

 

Ja mám pre vás pripravené 5 letných tipov. Obrázkové, hľadacie leporelo od Susanne Bernerové Potulky letom vo výbere určite nesmie chýbať. Je bez textu, má hrubé strany a deti sa pri ňom zabavia hľadaním a vymýšľaním príbehov naozaj na dlhý čas. Rozmerovo menšie je obrázkové leporelo Summer od ilustrátorky Gerdy Muller, ktorá zachytila letné scenérie pekne, verne a realisticky.

 

 

 

Krásnou tématickou knihou sú Prázdniny Pošťáka Myšáka. Rodina Myšiaková sa vydá na cestu okolo sveta, aj s plným vozíkom balíkov, ktoré roznášajú rôznym obyvateľom. Ilustrátorka sa v knihe vyhrala a jednotlivým zvieratkám vykreslila ich príbehy v reze, tak aby sme im videli do domčeka. Poňala to naozaj zábavne a deti v knihe objavia množstvo vtipných detailov. Tiež skvelá na rozširovanie slovnej zásoby.

Kubko ide na prázdniny je svieži letný diel z edície o Kamarátovi Kubkovi, či Kamarátke Terke. Tieto knihy nikdy nesklamú a prenesú deti na miesto, kde sa príbeh odohráva. Tu konkrétne do vlaku, na stanovačku, na cestu ku babičke.

 

 

Či už cestujete na prázdniny k moru, na chatu do lesa, ku babke, tak kniha Prázdniny s Opicou Škoricou vás určite správne naladí. Každý si v nej nájdete tú svoju časť. Edícia knižiek o Opici Škorici je vtipná ale zároveň poučná. Deti ju milujú. Kniha je rozdelená na samostatné príbehy. Ale môžete nám veriť, že po prvom budú chcieť deti čítať hneď ďalší :).

 

 

A posledný tip je bonusový. Možno vám padne vhod knižka The Ultimate Book of Airplanes and Airports. Je veľká, skvelá na podrobné študovanie pre malých nadšencov. Je interaktívna, s rôznymi okienkami, odklápacími a vysúvacími časťami.

 

 

PRACOVNÉ ZOŠITY

 

Okrem knižiek určite vyskúšajte aj niekoľko typov pracovných zošitov. Či už to budú zošity s nálepkami alebo s jednoduchými úlohami. Na kreslenie, spájanie, hľadanie. Veľakrát sa dokáže pri nich dieťa zabaviť samé a nadlho, len treba zvoliť ten správny, primeraný jeho schopnostiam.

 

 

Nasledujúce kombo odporúčam zabezpečiť spoločne. Magické pero Maľovanie vodou obsahuje zošit s tvrdými stranami a pero so štetcom, ktoré sa dá otvoriť a napĺňať vodou. Keď budú deti prechádzať štetcom po bielej strane, objavia sa im krásne farebné obrázky. Strany po chviľke vyschnú a deti môžu maľovať opäť. Skvelá vec na cesty a na akékoľvek vyčkávanie v odletovej hale, v aute či v reštaurácii. K tomu pribaľte Knihu do vody od Wee Gallery. Je mäkkučká a má krásne čiernobiele kresby. Keď strany namočíte do vody, alebo ich vyfarbíte štetcom, tak sa rozžiaria pestrými sýtymi farbami. Využijete na kúpalisku, vo vani a kľudne, s takýmto plniacim vodným perom, kdekoľvek na cestách. 

 

 

Pekných pracovných zošitov je dostupných veľa. Nedávno sme písali článok o Montessori pracovných zošitoch, ktorý si určite pozrite tiež. Teraz som sa zamerala ale na také zošity, ktoré svojim obsahom súvisia s prázdninami.

 

 

Prázdniny pri mori s Montessori. Obsahuje približne 50 úloh, ktoré súvisia s prázdninami. Sú to úlohy na doplňovanie, spájanie, vyfarbovanie, vystrihovanie, hľadanie rozdielov. Ďalej sú tam nápady na hry, výtvory ako je rámček s mušľami, či rôzne pokusy. S letnou, prázdninovou, morskou tématikou. A navyše si v ňom deti precvičia písmenká a čísla.

 

 

Druhou verziou zošita sú Prázdniny na chalupe s Montessori. Úlohy sú veľmi podobné, akurát je tématika nie je morská ale zameraná na našu prírodu, na zvieratká, Slovensko. Jednou z úloh je napríklad aj recept na bublaninu alebo vytvorenie vlastnej záhradnej dúhy. Ku tomu pribaľte praktické balenie jemných voskoviek zabalených ako fixky, s uzáverom. Kreslia veľmi ľahko, sýto, pričom netreba na ne príliš tlačiť. Navyše nimi môžete maľovať aj na tvár a na telo. Sú ľahko umývateľné a zdravotne nezávadné.

 

 

Ak hľadáte zošit s nálepkami, tak do témy vám skvele zapadne First Sticker Book of Travel. My máme tieto Usbourne nálepkové zošity veľmi rady. Sú pestré, detailné, tématicky dobre spracované. Zošit obsahuje viac ako 150 nálepiek, ktoré sú rozdelené na 8 stranách. V zošite je následne 8 dvojstrán, kde nálepky lepíte. Napríklad na vlakovej stanici, v prístave, na letisku, v meste, v múzeu a iné.

 

 

Druhým letným nálepkovým tipom je zošit Little First Stickers Summer. Ako stvorený na cestu. Nájdete tam scény "v parku, pri mori, pri jazere, na pikniku" a ďalšie iné letné. V zošite je viac ako 280 veselých, milo ilustrovaných nálepiek.

 

 

Ak by ste pre deti chceli vybrať niečo, kde viac zapoja svoje mozgové závity, tak skúste Obrázkové Sudoku s nálepkami. V zošite sú úlohy na princípe klasického Sudoku, akurát namiesto písania do chýbajúcich políčok, deti dolepujú nálepky. Krásne rozvíja logické myslenia a zároveň aj zabaví.

 

 

PREVLIEKANIE, HRAČKY

 

Možno nie bežnou vecou, ktorá sa odporúča na cestovanie a pri tom je to skvelá vychytávka, sú rôzne prevliekačky. Menšie, väčšie, viac dielikové, či knižné. Ja som vám vybrala tieto tri.

 

Prevliekanie zvieratká obsahuje 5 drevených zvieratiek rozdelených na 2 kusy, 5 drobných dekorácii na prevliekanie a 10 šnúrok. Deti sa pri hre naučia krížikový steh, precvičia jemnú motoriku a zapoja fantáziu. Veľkostne akurát vhodné na zabavenie do auta.

 

 

Šnurovacia knižka v Mori. Je to interaktívna knižka s tvrdými stranami, vo vnútri s dierkami, cez ktoré si má dieťaťko prevliekať šnúrku. Môže to robiť len tak, bez systému alebo mu môžete čítať text a bude tak robiť malé úlohy, ktoré sú na každej strane. Šnúrka ku knižke priložená nie je.

Prevliekačka Syr s myšou. Táto hra je veľmi obľúbená. Je to jednoduchá drevená hračka v tvare syru, kedy dieťa cez dierky ľubovoľne prevlieka šnúrku, ktorá je zakončená malou paličkou v tvare myšičky. Samostatná zábava a chvíľka ticha zaručená.

 

 

Posledným typom je drevený fotoaparát, ktorý by podľa mňa malému cestovateľovi nemal chýbať. Veď viete, že deti najradšej napodobňujú rodičov a dovolenkové fotenie určite nie je výnimkou. 

 

 

Podobných článkov s tipmi na cesty je určite veľa. My sme ich preto poňali viac netradičnejšie a verím, že ste u nás niečo nové objavili. 

Želám príjemnú zábavu a šťastnú cestu, nech už pocestujete kamkoľvek.

Napíšte komentár