Pre zlepšenie našich služieb používame cookies.

Ako zabaviť dieťa počas cesty na dovolenku

Napísal Nina_Némethová 27.06.2019 0 Komentár(e) Typy zo sveta kníh a hračiek,

Ako zabaviť dieťa počas  cesty na dovolenku

 

Leto je tu. A s ním aj čas dovoleniek, ciest na prázdniny, k moru, na stanovačku, k babke na dedinu. Každého čaká niečo iné ale všetky akcie spája jedno. Treba byť trpezlivý a vyčkať, kedy do cieľa tej našej / vašej dovolenky dorazíme. A to pre deti býva niekedy náročné, všakže?  Pripravili sme si preto pre vás niekoľko, takých netradičnejších, tipov, ako deti zabaviť počas cesty a doby čakania, nech už idete kamkoľvek.

 


 

KNIHY

 

Prvá vec, ktorá vám určite nesmie chýbať je kniha. Samozrejme to môže byť akákoľvek obľúbená detská knižka. Ale keďže cestujete na dovolenku, tak môžete zbaliť nejakú tématickú knihu o cestovaní na prázdniny. Aby to bolo deťom bližšie. Skúste danú knihu deťom ukázať prvýkrát až po ceste, nech udrží ich pozornosť čo najdlhšie.

 

 

Ja mám pre vás pripravené 4 letné tipy. Obrázkové, hľadacie leporelo od Susanne Bernerové Léto vo výbere určite nesmie chýbať. Je bez textu, má hrubé strany a deti sa pri ňom zabavia hľadaním a vymýšľaním príbehov naozaj na dlhý čas. Rozmerovo menšie je obrázkové leporelo Summer od ilustrátorky Gerdy Muller, ktorá zachytila letné scenérie pekne, verne a realisticky.

 

 

 

Novinkou tohto roka je kniha Prázdniny Pošťáka Myšáka. Rodina Myšiaková sa vydá na cestu okolo sveta, aj s plným vozíkom balíkov, ktoré roznášajú rôznym obyvateľom. Ilustrátorka sa v knihe vyhrala a jednotlivým zvieratkám vykreslila ich príbehy v reze, tak aby sme im videli do domčeka. Poňala to naozaj zábavne a deti v knihe objavia množstvo vtipných detailov. Tiež skvelá na rozširovanie slovnej zásoby.

Kubko ide na prázdniny je svieži letný diel z edície o Kamarátovi Kubkovi, či Kamarátke Terke. Tieto knihy nikdy nesklamú a prenesú deti na miesto, kde sa príbeh odohráva. Tu konkrétne do vlaku, na stanovačku, na cestu ku babičke.

 

 

A posledný tip je bonusový. Ak budete letieť lietadlom, tak vám padne vhod knižka The Ultimate Book of Airplanes and Airports. Je veľká, skvelá na podrobné študovanie pre malých nadšencov. Je interaktívna, s rôznymi okienkami, odklápacími a vysúvacími časťami.

 

 

 

PRACOVNÉ ZOŠITY

 

Okrem knižiek určite vyskúšajte aj niekoľko typov pracovných zošitov. Či už to budú zošity s nálepkami alebo s jednoduchými úlohami. Na kreslenie, spájanie, hľadanie. Veľakrát sa dokáže pri nich dieťa zabaviť samé a nadlho, len treba zvoliť ten správny, primeraný jeho schopnostiam.

 

 

Nasledujúce kombo odporúčam zabezpečiť spoločne. Magické pero Maľovanie vodou obsahuje zošit s tvrdými stranami a pero so štetcom, ktoré sa dá otvoriť a napĺňať vodou. Keď budú deti prechádzať štetcom po bielej strane, objavia sa im krásne farebné obrázky. Strany po chviľke vyschnú a deti môžu maľovať opäť. Skvelá vec na cesty a na akékoľvek vyčkávanie v odletovej hale, v aute či v reštaurácii. K tomu pribaľte Knihu do vody od Wee Gallery. Je mäkkučká a má krásne čiernobiele kresby. Keď strany namočíte do vody, alebo ich vyfarbíte štetcom, tak sa rozžiaria pestrými sýtymi farbami. Využijete na kúpalisku, vo vani a kľudne, s takýmto plniacim vodným perom, kdekoľvek na cestách. 

 

 

Pekných pracovných zošitov je dostupných veľa. Nedávno sme písali článok o Montessori pracovných zošitoch, ktorý si určite pozrite tiež. Teraz som sa zamerala ale na také zošity, ktoré svojim obsahom súvisia s prázdninami.

 

Prázdniny pri mori s Montessori. Obsahuje približne 50 úloh, ktoré súvisia s prázdninami. Sú to úlohy na doplňovanie, spájanie, vyfarbovanie, vystrihovanie, hľadanie rozdielov. Ďalej sú tam nápady na hry, výtvory ako je rámček s mušľami, či rôzne pokusy. S letnou, prázdninovou, morskou tématikou. A navyše si v ňom deti precvičia písmenká a čísla.

 

 

Druhou verziou zošita sú Prázdniny na chalupe s Montessori. Úlohy sú veľmi podobné, akurát je tématika nie je morská ale zameraná na našu prírodu, na zvieratká, Slovensko. Jednou z úloh je napríklad aj recept na bublaninu alebo vytvorenie vlastnej záhradnej dúhy. Ku tomu pribaľte praktické balenie jemných voskoviek zabalených ako fixky, s uzáverom. Kreslia veľmi ľahko, sýto, pričom netreba na ne príliš tlačiť. Navyše nimi môžete maľovať aj na tvár a na telo. Sú ľahko umývateľné a zdravotne nezávadné.

 

 

Ak hľadáte zošit s nálepkami, tak do témy vám skvele zapadne First Sticker Book of Travel. My máme tieto Usbourne nálepkové zošity veľmi rady. Sú pestré, detailné, tématicky dobre spracované.

 

 

Zošit obsahuje viac ako 150 nálepiek, ktoré sú rozdelené na 8 stranách. V zošite je následne 8 dvojstrán, kde nálepky lepíte. Napríklad na vlakovej stanici, v prístave, na letisku, v meste, v múzeu a iné.

 

 

PREVLIEKANIE

 

Možno nie bežnou vecou, ktorá sa odporúča na cestovanie a pri tom je to skvelá vychytávka, sú rôzne prevliekačky. Menšie, väčšie, viac dielikové, či knižné. Ja som vám vybrala tieto tri.

 

 

Šnurovacia knižka v Mori. Je to interaktívna knižka s tvrdými stranami, vo vnútri s dierkami, cez ktoré si má dieťaťko prevliekať šnúrku. Môže to robiť len tak, bez systému alebo mu môžete čítať text a bude tak robiť malé úlohy, ktoré sú na každej strane. Šnúrka ku knižke priložená nie je.

Prevliekačka Syr s myšou. Táto hra je veľmi obľúbená. Je to jednoduchá drevená hračka v tvare syru, kedy dieťa cez dierky ľubovoľne prevlieka šnúrku, ktorá je zakončená malou paličkou v tvare myšičky. Samostatná zábava a chvíľka ticha zaručená.

 

 

Prevliekanie drevených postavičiek a tvarov - Morská víla. Táto sada je väčšia. Balená v kartónovej tube a obsahuje 40 dielikov. Deti si ich buď môžu navliekať na dve priložené šnúrky, keďže každý dielik má v sebe dierky. Alebo slúžia ako klasické kocky a deti si z nich môžu stavať hrad, či rôzne morské zákutia pre víly a zvieratká, keďže kocky sú tématicky ladené k moru.

 

 

ZÁBAVKY DO RUKY

 

Na záver ešte pár tipov na hračky. Tým prvým je drevený fotoaparát, ktorý by podľa mňa malému cestovateľovi nemal chýbať. Veď viete, že deti najradšej napodobňujú rodičov a dovolenkové fotenie určite nie je výnimkou. 

 

 

Trochu rozmerovo väčšia ale na cestu do auta, na vyplnenie času ako stvorená, je Drevená magnetická tabuľa s magnetkami a fixou Sloník. Tabuľa je obojstranná, z jednej strany biela magnetická, na ktorú viete aj písať s priloženou fixkou. Magnetky čísla a znaky plus, mínus, rovná sa, sú tiež súčasťou balenia. Z druhej strany je tabuľa kriedová, čierna, určená na kreslenie kriedami, ktoré sú tiež súčasťou.

 

 

A posledným tipom je Magnetické bludisko Mesto. Je to tabuľka s magnetickým perom na šnúre, ktorým sa snažíte dostať guľky v bludisku do svojho domčeka. Je vynikajúca na jemnú motoriku, na pozornosť a koordináciu. 

 

 

Podobných článkov s tipmi na cesty je určite veľa. My sme ich preto poňali viac netradičnejšie a verím, že ste u nás niečo nové objavili.

Želám príjemnú zábavu a šťastnú cestu, nech už pocestujete kamkoľvek.

Napíšte komentár