Informujeme vás, že na tejto stránke používame súbory cookies a iné technológie pre správne fungovanie a zlepšenie chodu stránky, jej zabezpečenie, poskytovanie funkcií sociálnych sietí, prispôsobenie obsahu a reklám používateľom a analýzu návštevnosti a správania používateľov. Pre viac informácií si prečítajte naše Podmienky používania súborov cookies.

Recenzia knihy: A DOSŤ! FRANCÚZSKE DETI NEVYSTRÁJAJÚ PRI JEDLE

10.11.2016 1 Komentár(e) Recenzie a testovanie kníh a hračiek,

Pamela Druckerman je americká novinárka, ktorá však svoje dieťa porodila a vychovávala v Paríži. Až v pozícii matky si uvedomila, aký je rozdiel medzi výchovou v oboch krajinách. Kým americké priateľky bojovali pri deťoch s problémami so spánkom, či s konzumáciou nezdravých jedál, francúzske mamičky poňali materstvo úplne inak. Výsledkom je, že francúzske deti prespia celú noc už v 2 mesiacoch, francúzske mamičky nevidíte neupravené, s výbuchom na hlave, naopak - starajú sa o svoj vzhľad, venujú sa manželovi, no predovšetkým majú aj svoj vlastný život. Vedeli ste, že mamičky vo Francúzsku často využívajú jasle už pri trojmesačných bábätkách? Jednoducho ich tam na chvíľku „odložia“ a odbehnú si ku kaderníčke alebo s kamarátkou na kávu. Výsledkom sú dobre naladené a šťastné žienky. A poznáte to - keď je usmiata mama, tak je šťastné aj bábätko. Svoje deti jednoducho vychovávajú s láskou, porozumením a do ničoho ich nenútia.

 

A dosť! je príbeh jednej mamičky, ktorá s humorom a ľahkosťou pripravila knihu o svojich výchovných prešľapoch a túžbe byť dokonalou matkou. Kniha ponúka súbor inšpirácií a rád, ktoré majú pomôcť matkám pri problémoch so svojimi ratolesťami. Je jedno, či ste Francúzka, Američanka alebo Slovenka - materské otázniky  nemajú jazykový kód a sú spoločné pre mamičky na celom svete. My Slovenky máme tendenciu naplno sa venovať materstvu, často na úkor seba samej. Druckermanová radí, aby sa ženy – matky uvoľnili, a aby viac dôverovali svojim deťom. Francúzski rodičia poskytujú svojim deťom slobodu, no s pevne stanovenými hranicami. Svoje výchovné postupy aplikujú už pri najmenších bábätkách, keď ich učia prespať celú noc, neskôr pri tzv. „kýblikových súbojoch“ na pieskovisku. Aj tu platí, že keď je uvoľnený a spokojný rodič, odrazí sa to aj na dieťati. Z toho dôvodu pôsobia francúzske deti samostatnejšie. Tento prístup však neuberá francúzskym rodičom nič z lásky ku svojim ratolestiam. Milujú svoju rodinu rovnako ako obyvatelia iných krajín, ale nie sú svojimi deťmi posadnutí a nechajú ich žiť vlastný život.

 

Skĺbenie teórie a praxe Pamely Druckerman, ale aj vtipné porovnávanie výchovných „praktík“ v Amerike a vo Francúzsku, ospevujú aj slovenské mamičky a často sa stretávame s rovnakým tvrdením "Keby som túto knihu čítala skôr..." Možno i vy si v originálnej publikácii nájdete zopár tipov, ktoré vám pomôžu k lepšiemu spánku či k zdravšiemu jedálničku vašich najmenších. Dajte stopku predstave o ideálnej matke a manželke a prečítajte si vtipný príbeh jednej mamičky, ktorý pobaví a pohladí dušu každej ženy.

1 Komentár(e)

Stela:
10.11.2016, 09:01:23
Odpovedať

Vtipná kniha, príjemné čítanie, ktoré zvládnete aj popri kočíkovaní;-). Myslím, že táto kniha mi "zachránila" život a pomohla mi neprepadnúť dnešnému internetovému šialenstvu, kde sú súčasné matky vystavované ortodoxným radám odborníkov;-). Možno aj vďaka tejto knihe žijem aj popri dvoch malých deťoch relatívne plnohodnotný život.

Napíšte komentár