Vianočné knihy vašim deťom každoročne spríjemňujú advent a čakanie na Ježiška. Preto máme veľkú radosť, že aj tento rok sa v českých vydavateľstvách urodilo množstvo knižných vianočných noviniek pre deti. Nájdete medzi nimi predovšetkým kúzelné príbehy pre malé aj väčšie deti, nápady na kreatívne aktivity a nechýbajú ani milované knižné adventné kalendáre. Na koniec článku sme si pre vás pripravili jeden špeciálny tip, ktorý poteší celú rodinu.


Vianočné knihy pre menšie deti

Už malé deti približne okolo 3 rokov začínajú vnímať, o čom sú Vianoce. Nasávajú vianočnú atmosféru, zaujímajú sa o tradície a zvyky, tešia sa na darčeky. Vďaka knižkám im obdobie adventu i Vianoc priblížite a pri čítaní vznikne aj priestor na to, aby ste sa porozprávali o tom, ako sa budú Vianoce oslavovať u vás doma a na čo sa môžu deti tešiť.

Vianočný príbeh o kamarátstve a vzájomnej pomoci, to je rozprávka O malých a veľkých vianočných darčekochHlavným hrdinom je medveď, ktorý sa prvýkrát v živote rozhodne neuložiť sa k zimnému spánku, aby mohol stráviť Vianoce s ostatnými zvieratkami a odovzdať si darčeky s kamarátom myšákom. Ako ale zabalí darček, keď má také veľké laby? Našťastie mu ostatné zvieratká poradia.

o malych a velkych darcekoch


Malý pastierik a prvé Vianoce je klasický príbeh o betlehemskom zázraku pre najmenších. Príbeh sprevádzajú utešené ilustrácie a taktiež citlivo a zrozumiteľne priblíži detským čitateľom sviatočnú atmosféru a tajomstvo Ježišovho narodenia.

Vianoce bez Luskáčika? To snáď ani nejde. U nás nájdete hneď niekoľko, dokonca aj zvukových kníh s týmto nesmrteľným vianočným príbehom. Novinkou roku 2022 je malé leporelo Luskáčik s mimoriadne krásnymi ilustráciami od Valerie Docampo a jednoducho prerozprávaným príbehom, aby bol atraktívny aj pre menšie deti. Čerešničkou na torte je hrací strojček, ktorý hrá úryvok z rovnomenného Čajkovského baletu.

luskacik


Vianočné knihy pre predškolákov

Poznáte opicu Škoricu, ktorá sa svojim kamarátom Jurkovi, Paľkovi a Emke v predchádzajúcich knižkách postarala o nejedno veselé i napínavé dobrodružstvo? Naša malá nezbednica totiž dokáže kúzliť. Veru tak. A nie vždy sa jej to čarovanie podarí, takže s ňou nikdy nie je nuda. Zažite zábavné Vianoce s opicou Škoricou.

Nastal príjemný predvianočný čas a deti v škôlke sa pripravujú na spoločnú Vianočnú besiedku. Janko s Dorotkou dostali za úlohu nacvičiť spoločný tanec. Pani učiteľky im pomáhajú, no obaja sú hanbliví a nemotorní. Najviac im však pomôže myšacia rodinka. Janko a Dorotka vám ale nakoniec ukážu, že sny je možné dosiahnuť.

optic skorica


Čo sa stane, keď je vianočný stromček až príliš vysoký. Napríklad taký Vianočný strom, čo si z lesa objednal pán Hron. Vianoce sú tu a pán Hron je nevýslovne šťastný, že bude môcť konečne ozdobiť svoj stromček. Zrazu však zistí, že to nebude také jednoduché. Strom je príliš vysoký a jediným riešením je odrezať mu vršok.


Myšiak Félix sa rozhodol, že zachráni Vianoce, ale bude na to potrebovať veľkú dávku odvahy. Knižka je výnimočná aj svojou nezvyčajnou formou, ktorá sa podobá adventnému kalendáru. No namiesto okienok sa pred vami otvára dvadsaťštyri a pol kapitol, ktoré okrem milej a napínavej dejovej línie ponúkajú aj množstvo kreatívnych nápadov a návodov, ako si spestriť čas adventu - napríklad výrobou darčekov, blahoželaní a dekorácií či pečením koláčikov.

mysiak felix


Vianočné knihy pre školákov

Klasická rozprávka od dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena s ilustráciami oceňovaného ukrajinského umelca Vladyslava Jerka. Dobrodružný príbeh Snehová kráľovná zohrieva srdia čitateľov na celom svete už takmer 200 rokov. Zaručene zohreje aj vás.

Do Vianoc chýba už len pár dní a so snehom akoby sa vrece roztrhlo. Starký pomáha Sáre postaviť na záhrade iglu aj ľadového medvedíka, ktorý naň bude dávať pozor. Keď sa však dievčatko uprostred noci zobudí, všetko navôkol vyzerá úplne inak. Sára sa odvážne vydáva na fascinujúcu cestu. Príbeh Sára a vianočný medveď poteší všetkých malý čitateľov.


Vianočný príbeh vo forme adventného kalendára so skvelými ilustráciami sa konečne dočkal dotlače! Vianočné mystérium je neuveriteľný príbeh nórskeho dievčatka, ktoré sa v predvianočnom ruchu stratí mame v obchodnom dome. Dievčatko Elisabet sa prekvapivo ocitá medzi tými, ktorí putujú späť v čase do roku „nula“, aby boli v Betleheme pri narodení Jezuliatka. 

vianocne mysterium


Knižné adventné kalendáre

Posledných pár rokov je trendom pripravovať deťom vlastné domáce adventné kalendáre, prípadne im namiesto toho so sladkosťami venovať adventný kalendár s knižkami. Táto myšlienka sa nám veľmi páči, a preto aj u nás tento rok nájdete nádherné knižné adventné kalendáre.

Milovníci Disney rozprávok ocenia každoročný bestseller Adventný kalendár Disney, v ktorom deti každý deň nájdu jednu knižočku s vianočným príbehom so známymi hrdinami. Je tu Ariel, Rodinka Úžasných, Lady a Tramp, Mickey, Bella a ďalšie a ďalšie preslávené postavičky. Po Vianociach môžete knižočky opäť uložiť do veľkých dosiek a kalendár schovať až do ďalšieho adventu.

disney


Menšie deti osloví Veľký adventný kalendár Peppa Pig. V mega doskách sa ukrýva 24 malých knižočiek s príbehmi o malej prasacej slečne, jej rodine i ďalších zvieracích kamarátoch. Knižočky si potom deti môžu prezerať celý rok. Vďaka ich mini veľkosti ich ľahko zbalíte aj na cesty.

peppa


Tajomná vila – Adventný kalendár pre deti s únikovou hrou je nová úniková hra v adventnom kalendári pre deti. Kamaráti hľadajú svojho psíka, ktorý zrazu zmizne v parku a všetky stopy nasvedčujú, že ho uniesol čudný profesor, ktorý býva v starej vile. Len čo deti vojdú do tajuplného domu, začína sa dobrodružstvo. 24 napínavých úloh na zapečatených stránkach!

tajomna vila


Pracovné zošity a knihy

Pripravte deti na Vianoce a advent aj vďaka rôznych úlohám a kreatívnym aktivitám. Napríklad 24 dní do Vianoc je úžasný pracovný zošit, v ktorom väčšie deti nájdu rad vianočných aktivít a tipov na tvorenie, ktoré ich zabavia počas celého adventu. 24 aktivít je schematicky popísaných pomocou obrázkov aj textov. Deti tak zvládnu hravo vyrobiť vianočné pečiatky alebo zistia, aké krásne veci môžu vytvoriť pomocou svojich prstíkov. Zošit môže slúžiť ako netradičný adventný kalendár.

24 dni do vianoc


Podobne na tom sú aj Vianočné omaľovánky, ktoré deti okamžite zaujmú. Vyberte Vianočné omaľovánky podľa toho, aká téma práve u vašich detí frčí – Disney princeznej, Annu a Elsu, Tlapkovú patrolu, Minnie či Peppu Pig – a potom už si deti každý deň adventu môžu vyfarbiť jednu omaľovánku či vyplniť nejakú úlohu.

omalovanky


A čo sa tvorivosti týka nemôžeme zabudnúť ani na našu Magnetickú knihu Vianoce, s ktorou si deti užijú zábavu celú zimu. Veľa zimne a vianočne ladených magnetiek s obrázkami od slovenskej ilustrátorky Edit Hajdu si poskladajú do najrôznejších scenérií a oblečú si rozkošné postavičky. Magnetky ale môžete tiež deťom rozdeliť do vášho domáceho adventného kalendára. Viac tipov na náplň do adventného. kalendáre nájdete v článku Čím naplniť adventný kalendár.

Magneticka vianocna kniha


Špeciálny tip na záver

Vojtech Kubašta bol úžasný český ilustrátor svetového formátu. Možno si zo svojho detstva pamätáte niektoré jeho priestorové leporelá či knihy Už viem prečo. Celú rodinu aj v súčasnej dobe určite poteší jeho nesmrteľný Malý vianočný betlehemJednoducho ho rozložíte a vznikne vám krásna sviatočná kulisa plná postavičiek a zvieratiek. Po Vianociach ho zase zložíte a schováte na budúci rok.


Aký knižný vianočný tip sa vám páči najviac? Ak si chcete pozrieť celú ponuku vianočných kníh, všetky ich nájdete v našej špeciálnej kategórii Vianoce v knihe.

Prajeme vám aj vašim deťom pohodový advent a Vianoce v spoločnosti kníh z Babyknihy.