Či je zima, alebo leto, či ste doma sami s deťmi, alebo na dovolenke v spoločnosti kamarátov, spoločenské hry sa hodia vždy. Dokážu skvele zabaviť, keď je vonku zlé počasie, spájajú rodiny a kolektívy a pomáhajú deťom pri zlepšovaní rôznych znalostí a zručností.

Vôbec sa nemusíte báť toho, že je vaše dieťa na hranie spoločenských hier ešte veľmi malé. Prvé spoločenské hry zvládnu už približne 2-ročné detičky. Základom úspechu je hlavne správny výber. V dnešnej dobe je na trhu už toľko úžasných spoločenských hier, že môžete ľahko vyberať podľa veku, podľa typu hry alebo podľa toho, čo vaše dieťa práve baví.
Aby sme vám výber spoločenských hier pre deti čo najviac uľahčili, spísali sme pre vás tipy na 50+ naj spoločenských hier pre deti na rok 2023! Pre väčšiu prehľadnosť sme ich rozdelili do 9 kategórií.


Prvé spoločenské hry pre najmenších

Deti sú schopné hrať jednoduché spoločenské hry približne od dvoch rokov. Nemá ale cenu takto malým deťom nútiť napríklad človeče, nehnevaj sa. To by ich mohlo od hrania nadobro odradiť. Vyberajte také hry, ktoré sú jednoduché a vďaka ktorým si deti postupne zvyknú na základné pravidlá, ako je striedanie poradia, hod kockou, ťahanie kariet, tímovú spoluprácu a nakoniec na prehru či výhru.

Dlhodobo obľúbenou spoločenskou hrou pre najmenších je Moja prvá hra Mňam, mňam, Brumík. Počas hry deti kŕmia hladného medvedíka rôzne farebnými dobrotami, učia sa hádzať kockou a skvele sa pri hre zabavia aj samé. Hra má až 3 variácie a je vhodná pre jedného až 3 hráčov.

Princíp hodu kockou si deti osvoja aj počas hry Cestička pre najmenších. Aká farba na kocke padne, na takéto políčko musí dieťa posunúť svoje zvieratko. Významnú úlohu zohráva farebná kocka aj počas hrania Moja prvá hra Poďme variť.

Absolútnou stálicou medzi prvými spoločenskými hrami je Moja prvá hra Ovocný sad. Jej veľkou výhodou je, že ide o kooperatívnu spoločenskú hru. Všetci hráči spolupracujú proti havranovi, ktorý chce ukradnúť všetko ovocie v sade. Buď prehráva, respektíve vyhráva havran, alebo všetci hráči spolu. Deti si postupne zvykajú na prehru, ale v rámci tímu, čo je pre nich zo začiatku oveľa jednoduchšie.

Ak potrebujete deti trošku doma zabaviť aj pohybom, precvičiť celé telo pomôže spoločenská hra Moja veselá džungľa. Pri hre sa deti snažia plniť na základe príkazov na kartičkách zábavné úlohy s rozkošnými zvieratkami. Skvelé pre malých neposedníkov!

Pokiaľ chcete deti pritiahnuť k hraniu spoločenských hier, ale zatiaľ sa vám to veľmi nedarí, možno vám pomôže nejaká hra, ktorá odráža aktuálne záujmy dieťaťa.

Pre milovníkov zvieratiek je tu vizuálne dokonalá hra Ľadove kryhy. Štyri arktické zvieratká sa snažia dostať do svojho iglu skôr, než sa zrúti ľadový most vedúci k ich domovu. O ďalšom kroku vždy rozhoduje hod kockou, ktorý ukáže, kam práve ísť. Hra je vhodná od 2,5 roka a je kooperatívna. Pre deti staršie ako 3 roky je učená hra Malý vtáčik s veľkým hladom. Hod kockou rozhoduje, koho vtáčik porastie rýchlejšie. Veľa zvieratiek deti nájdu aj v hre Moja prvá hra Krtko, kde na nich čakajú ich obľúbení rozprávkoví kamaráti a skvelá zábava.

Pre malých hasičov je tu spoločenská hra Horí, Horí, v ktorej musíte spoločnými silami uvoľniť upchatú cestu hasičskému autu. Deti trénujú hod kockou a dodržiavanie pravidiel. Moja prvá hra Na stavbe zas poteší všetkých fanúšikov autíčok a veľkých stavebných strojov. Hra totiž obsahuje rozkošné nákladné autíčko.

A nakoniec tu máme hru, ktorá je skvelá pred spaním - Príšerky zo skrine. Pomáha deťom zahnať všetky príšerky, ktoré by ich mohli v noci otravovať, zo skrine. Je to kooperatívna hra, takže deti nebudú sklamané, keď prehrajú, a ešte ku všetkému sa im bude lepšie zaspávať.


Spoločenské hry pre škôlkarov

Deti staršie ako tri - štyri roky už majú šikovnejšie ručičky, dokážu dlhšie udržať pozornosť a zvládnuť dodržiavať viac pravidiel naraz. Spoločenské hry určené pre túto vekovú kategóriu sú tak už o niečo náročnejšie.

Hra Hádaj, kto som! je v našej ponuke absolútnou topkou medzi spoločenskými hrami pre deti od 3 rokov. Jeden hráč si na hlavu nasadí čelenku s vloženou kartičkou s obrázkom nejakého predmetu alebo zvieratka a musí hádať, čo na nej je. Ostatní hráči mu napovedajú prostredníctvom popisu, pantomímy či odpovedí na otázky. Pri hre sa dokonale zabaví celá rodina a deti si pri nej cvičia najrôznejšie zručnosti, ako je slovná zásoba, schopnosť dedukcie, kladenie otázok, predstavivosť a ďalšie. Pre rovnako staré deti je určené špeciálne Pexeso DouZanimo, vďaka ktorému si deti precvičujú pamäť a hľadajú schované zvieratká v džungli.

Skvelou strategickou hrou pre deti od 4 rokov je spoločenská hra Piknik, v ktorej hráči pomáhajú zvieratkám nazbierať čo najviac jedla na ich desiatu.


Predškoláci, teda približne deti od 5-6 rokov si zamilujú Diamantový Les. Je to originálna česká hra a je veľmi dobrodružná. Pri hraní sa vžijete do role trpaslíkov a budete odkrývať temnotu a hľadať farebné diamanty. Deti si pri hraní cvičia strategické myslenie. Rovnako ako v ďalšej dobrodružnej hre Karuba Junior, ktorá je jednoduchšou obdobou slávnej hry Karuba.

Pre milovníkov rozprávok je tu zas Janko a Marienka s nádhernou maketou perníkovej chalúpky.


Spoločenské hry pre školákov


Školáci od 6 rokov už zvládnu hry so zložitejšími pravidlami. Dokážu premýšľať strategicky, zapojiť svoje logické myslenie a často pri hre využijú aj znalosti zo školy.

Svoje matematické schopnosti si prváčikovia ale aj väčšie deti precvičia zábavnou formou pri hre Pio poštový holub, v ktorej budú deti pomáhať počítať správne poštovné. Ak chcete niečo matematické pre trošku väčšie deti, je tu Kvantum. Táto česká hra poteší všetkých milovníkov Vesmíru a mimozemšťanov. Hráči sa snažia ako prví dostať na planétu Kvantum a pri hre si okrem počtov trénujú aj strategické schopnosti.

Vráťme sa ale na Zem k hrám pre deti od 8 rokov. V hre Nastupovať, prosím si do sýtosti precvičia logické myslenie. Budú totiž musieť naplánovať čo najefektívnejšie autobusové linky pre New York alebo Londýn. Cestovať, ale ako turisti, budú aj v hre Zeme Európy. Vďaka hre sa perfektne naučia európske krajiny, ich vlajky aj to, čo ich charakterizuje. A pokiaľ majú rady dobrodružstvo, určite nemôžeme zabudnúť ani na klasickú verziu trháku Karuba.


Tradičné hry v novom šate

Ak by ste s deťmi chceli hrať klasické hry, ako je napríklad pexeso, domino či človeče, nehnevaj sa, vyberte im u nás nejakú špeciálnu verziu, ktorá ich naozaj zaujme. Vďaka tomu sa s vami budú hrať s veľkou radosťou.

S princípom pexesa pracuje Zvukové pexeso vhodné už pre deti od 3 rokov. Deti počas hry nehľadajú dve rovnaké kartičky, ale snažia sa priradiť správnu kartičku k zvuku, ktorý sa ozve z hracej dosky. Skvelá hra na rozvoj sluchu. Nádherné je aj Pexeso Zvieratá či Pexeso Dopravné značky. Obe hry majú veľké, pevné kartičky vhodné pre malé prstíčky a deti sa pri nich učia, rozvíjajú si slovnú zásobu a cvičia pamäť.


Pokiaľ vás zaujalo pexeso Dopravné značky, určite si nemôžete nechať ujsť ani špeciálne domino pre najmenších Dopravné prostriedky. Deti sa s ním budú rady hrať len tak.

Kto by nepoznal človeče, nehnevaj sa! U nás ich nájdete veľa, ale menšie deti určite zaujme zjednodušená verzia s obľúbeným krtkom a jeho kamarátmi Poď sa hrať. Máme pre vás ale napríklad také skladné Človeče, nehnevaj sa na cesty či nádherné drevené Človeče, nezlob sa! Safari s krásnymi figúrkami v podobe zvieratiek.


Kartové hry pre najmenších

Kartové hry sú skrátka skvelá vec, pretože sú skladné a ľahko ich zbalíte, kamkoľvek sa vydáte. Menšie deti však môže hranie kartových hier odradiť, pretože neudržia karty vo svojich malých rukách. Aj na tento problém máme riešenie v podobe držiakov na karty. Pre hodné malé ručičky je skvelý stolný držiak na karty. A vďaka Držiaku na karty do ruky si už deti môžu nacvičovať klasický úchop kariet pri kartových hrách.

Kolekcia kartových hier Little značky Djeco je vhodná už pre deti od 2,5 roka. Vždy obsahuje pevné karty a hru s jednoduchými pravidlami, ktoré deti učia základné princípy kartových hier. Skvelým príkladom je napríklad hra Malé mláďatá, pri ktorej sa poriadne zasmejete. Hráči totiž musia napodobňovať správanie a zvuky zvieratiek a priraďovať k ich postavičkám správne karty. Úplne jednoduchou kartovou hrou sú aj Malé rodiny či obľúbené Malé dvojice. Tieto hry už deti krásne pripravujú napríklad na hranie kvarteta.


Kartové hry pre škôlkarov

Pokiaľ už vaše deti základné pravidlá kartových hier zvládajú, môžete sa pomaly presunúť ku klasickým kartovým hrám. 

Približne pre deti od 4 rokov je určený Čierny Peter Mistigri. Má klasické pravidlá, ale vyznačuje sa nádhernými obrázkami, ktoré deti potešia. Zábavný je aj Čierny Peter v plechovke. Ten totiž dokonca obsahuje ceruzku na tvár na označení čierneho Petra, čo deti veľmi bavia.

Zjednodušenou formou kvarteta pre takto staré deti je zase Kvarteto Rodinky s rozprávkovými obrázkami. Strategickému mysleniu zas deti učia kartová hra Červená Čiapočka. Každý hráč sa počas nej snaží z kariet čo najskôr poskladať známu rozprávku. Všetci si ale musia dať pozor na vlka!

Veľmi obľúbenou kartovou hrou pre deti od 5 rokov je Batasaurus. Hráči v nej zvádzajú súboje medzi dinosaurami, takže je skvelá pre milovníkov pravekých veľjašterov. Pre predškolákov je určená aj hra Gorila, pri ktorej sa hráči musia zbaviť všetkých svojich kariet a vyhnúť sa pritom gorile.

A na záver tu máme lahôdku pre malých umelcov v podobe Vyrob si Kvarteto. Kreatívna súprava obsahuje karty, ktoré deti môžu vymaľovať podľa svojho vlastného uváženia. Deti potom majú z hry so svojim vlastným výtvorom ešte väčšiu radosť.


Kartové hry pre školákov

Väčšie deti už ocenia sofistikovanejšie pravidlá, pri ktorých môžu využiť svoje schopnosti, napríklad tie strategické. Tie sa im budú hodiť pri hre Čarodejnice určené už pre deti od 5 rokov. Každý hráč musí postaviť svoj vlastný zámok skôr, než sa k nemu dostane zlá čarodejnica. Strategickou hrou pre deti od 6 rokov a pre milovníkov dinosaurov je kartová hra Dino Draft. A 7-ročné deti si svoje strategické schopnosti precvičia pri zábavnej hre Zachráň syr.

Pokiaľ ale chcete s deťmi skôr cvičiť pamäť alebo posilniť tímového ducha pri vzájomnej spolupráci, je tu kartová hra Mesto hrdinov. Počas nej musia superhrdinovia ochrániť mesto pred zbabelcami.

Získavanie informácií hrou je pre malých školákov veľmi dôležité. Preto sú tu kvartetá, ktoré deti zabavia a naučia ich veľa nových vecí. Kvarteto Zoo deti naučia správne pomenovania a zaujímavé charakteristiky najrôznejších zvierat. Kvarteto Hrady a zámky zas deti prevedie po najvýznamnejších historických stavbách Českej a Slovenskej republiky.


Spoločenské hry pre rozvoj zručností

Hranie niektorých spoločenských hier pomôže vašim deťom aj pri rozvoji ich manuálnej zručnosti, jemnej motoriky, ale aj reči či zmyslov. Skvelé na týchto hrách je, že sa s ním deti často vyhrajú aj samé.

Pre deti už od 18 mesiacov je skvelá balančná hra Zviera na zviera. Obsahuje rozkošné drevené zvieratká, z ktorých deti tvoria najrôznejšie pyramídy pomocou drevených plôšok. Skladať môžu len tak podľa seba alebo podľa knižky s predlohami rôznych obtiažností.

Trpezlivosť a pevnú ruku precvičia aj klasické Chytanie rybičiek v mori. Pri tejto verzii si ale deti musia najskôr poskladať hraciu plochu mora s ostrovmi ako 3D puzzle. Vďaka tomu je hra ešte zaujímavejšia. Rybičky nájdete aj v klasickej hre Klobúčika, hop! Rybičky. Namiesto klobúčikov musia deti do správnej dierky vystreliť roztomilú rybičku.

Jemnú motoriku, koordináciu ruka-oko, ale aj sluchové vnímanie podporuje úspešná hra Tiché myšky. Pri hre musia deti pomôcť ukradnúť myšákovi Morrisovi kus syra zo surového hradu. Na základe hodu kockou vyťahujú zo zámku drevené tyčky tak, aby nezazovnili rolničky. Nadobudnuté zručnosti potom deti využijú pri hraní klasického Mikáda.


Vnímanie pomocou hmatu u detí pomôže rozvinúť Dotykové loto. To obsahuje množstvo kartičiek so zvieratkami s dotykovými plôškami pripomínajúce ich srsť či pokožku. Deti sa tak učia rozlišovať jednotlivé povrchy nielen očami.

A pokiaľ potrebujete precvičiť jazykové schopnosti vašich deti, je tu Logopedická hra Cukrové pusinky. Pri hre musia hráči fúkať loptičky do správnej dierky ponúkaných dezertov. Vôbec to nie je jednoduché, a tak si deti pravidelným hraním krásne precvičia svaly okolo úst a motoriku pier.


Dúfame, že vám náš výber 50 spoločenských hier pre deti na rok 2023 inšpiroval! A pokiaľ túžite po ďalších tipoch, prečítajte si napríklad náš článok s top hrami z minulého roku.